Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Veľká DolinaHľadať
 
 

História obce

Kostol vo Veľkej DolineObec Veľká Dolina sa nachádza 17 kilometrov juhozápadne od okresného a krajského mesta Nitra. Leží v južnej časti Nitrianskej pahorkatiny v nadmorskej výške 120 až 151 metrov nad morom. Veľkodolinský chotár hraničí s mojmírovským, svätoplukovským, poľnokesovským a trnoveckým chotárom.

Rozprestiera sa na rozhraní troch okresov – nitrianskeho, novozámockého a šalianskeho. Má rozlohu 1169 ha. K obci patria aj jej časti Bačala, Malá Dolina a Taranské Funduše.

Veľká Dolina je obec, ktorá stratila pôvodné poľnohospodárske zameranie a rozvinula sa do atraktívnej obytnej zóny. Je pravdepodobné, že malá vzdialenosť od krajského mesta Nitry (17 km), výstavba nájomných bytov a snaha zastupiteľstva ponúkať cenovo dostupné a kvalitné služby sem láka mladé rodiny s deťmi.

Mnohí sa už dnes vracajú do rodičovských domov, niektorí si na cenovo dostupných stavebných parcelách postavili novostavby a veľký záujem je aj o nové nájomné byty. Obec dostala meno podľa chotárneho pomenovania bývalých lúk, ktoré volali Dolina. Rozprestierali sa okolo potoka zvaného Veľká Dolina.

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1721 a hovorí sa o majetku nitrianskeho biskupstva, neskôr nitrianskej kapituly. Prvou hodnovernou správou o počiatkoch osídlení chotára Veľkej Doliny je mapa z roku 1721, na ktorej je zakreslený rybník a dva majerské domy patriace grófovi Hunyadymu.

1. januára 1956 sa obec odčlenila od obce Mojmírovce a stala sa samostatnou.


 
ÚvodÚvodná stránka